Megfelelési kényszer

A családállításokon szinte állandó téma a megfelelés, a túlzott tökéletességre törekvés. Amikor egy állításban megjelenik ez a téma, láthatjuk, hogy az állítást kérő életében rengeteg energia elmegy arra, hogy meg akar felelni egy olyan képnek, amilyennek szerinte lennie kellene, illetve mindig azt nézi, hogy mások mit várnak el tőle., mit szólnak hozzá. A viselkedéséhez, a kinézetéhez, a vágyaihoz, stb.

2022 év végén, Karácsony körül nagyon sok ismerősöm beteg lett, többen betegség miatt mondták le a tréningeket. Vajon miért éppen az ünnepek alatt, vagy utána lesz valaki beteg?

Azt vettem észre, hogy főleg azok betegedtek meg, akik megfelelni szeretnének, akik nem tudnak kiszállni a mókuskerékből. Akik mindenki kedvére akarnak tenni. Tökéletes háziasszony lenni az ünnep idején, közben tökéletesen kinézni. Miért leszel beteg? Mert a betegség felment azok alól a dolgok alól, amit valójában nem szeretnél megtenni. Ez nem csak az ünnepekre vonatkozik, hanem minden helyzetben, amikor nem a lelked szerint cselekszel.

Ha beteg vagy, nem kell ünnepi ebédet főzni, vagy nem kell elmenni arra a családlátogatásra, amihez semmi kedved. De nem mered felvállalni, hogy inkább pihenni szeretnél, nem főzni. Hogy idén kihagynád az ünnepi sütést-főzést, és szívesebben rendelnél egy pizzát. Nem mered megmondani a családnak, hogy nem akarsz elmenni otthonról, mert szívesebben töltenéd a napokat a pároddal kettesben, vagy éppen egyedül. Azonban ha beteg vagy, mindenki megérti, ha kimaradsz a programokból. De miért nem lehet ezt megtenni betegség nélkül?

Sokan úgy nőnek fel, hogy otthon a szülők tökéletességet várnak tőlük. Jó tanulónak kell lenni, de ha jó jegyet hoznak, mégsem dicsérik meg őket. Mert ez természetes, hogy jók vagyunk.

Tökéletesen kell kinézni, a frizurának, ruházatnak, a lakásnak, mindennek. Nézzük csak meg a reklámokat, azzal is erre programoznak bennünket. Reggel a család tökéletesen fest, már mosolyogva nyitják ki a szemüket, mindenki jókedvű, nevet, és vidáman indulnak munkába, iskolába. Este mikor hazatérnek, boldogan ülnek le az asztalhoz, jókedvűen csevegnek, a szülők vidáman játszanak a gyerekekkel. Anya frizurája pedig reggel óta tökéletesen áll. Ha megnézzük ezt a tökéletes családot, teljesen életszerűtlen. Nincs olyan ember, aki mindig vidám, mindig toppon van, mindig tökéletesen néz ki. Nem csak gyermekkorunkban programoztak minket erre, de a média is ezt programozza nekünk.

A folyamatos megfelelés azonban felemészti az életenergiádat, mert folyamatosan azt játszod, aki nem vagy. Azt gondolod, ha megfelelsz, jobban fognak szeretni. Pontosabban a szeretetért akarsz megfelelni. De csak azért,, mert nem hiszed el, hogy önmagadért szerethető vagy.

Hogy akkor is szerethető vagy, ha tudsz nemet mondani. Akkor is, ha nincs állandóan tökéletes rend a lakásban, vagy te nem nézel ki tökéletesen. Akkor is szerethető vagy, ha megmutatod azt az oldaladat is, amit magad sem akarsz elfogadni magadban. Hogy lehetsz gyenge, lehetsz néha kedvetlen, motiválatlan, lehet dühös, sírhatsz, és már nincs kedved azokhoz a dolgokhoz/emberekhez, amikhez/akikhez régen.

Folyamatosan változunk. Már nem azok az emberek vagyunk, akik 10 éve, vagy 1 éve. Nem ugyanazok a vágyaink, a prioritásaink. Sokan vannak, akiknek a szülei már rég eltávoztak a földi létből, de még mindig nekik akarnak megfelelni.

Nem kell jó kislánynak/jófiúnak lenni. Az élet nem arról szól, hogy tökéletesek és szentek vagyunk. Hatalmas terhet teszel le, amikor ezeket a megfeleléseket elengeded. Mert amíg ezek szerint élsz, addig nem tudsz élni. Próbáld ki, milyen megfelelés nélkül létezni.

Lukács Tünde

Családállító